Nyt peikkopoikien pitää olla todella hiljaa. Aivan heidän lähelleen kiven päälle nousee kaksi värikästä hahmoa. Kovin hiljaa nämä kaksi supattelevat keskenään ja hihittelevät. Peikkopojat kuuntelevat aivan todella matalina kivien takana, että mitä nämä kaksi oikein puhuvat.
Sana sieltä ja toinen täältä erottuu näiden kahden puheista. Peikoilla on hyvä kuulo, mutta hieman on hankalaa saada selvää. Linnutkin lähistöllä pitävät omaa rupattelutuokiotansa, niin sekin hieman sotkee kuuntelua. Mutta jotain siihen majakkajuhlaan liittyvää nämä kuuluvat puhuvan keskenään.
Onpas täällä nyt salaperäistä touhua. Itseänikin hieman kiinnostaa, että mitähän tuolla nyt oikein suunnitellaan 👀😄
Hyvää Itsenäisyyspäivää!!!

Värikäs porukka puhuu nyt kyllä ihan liian hiljaa, mitä ne siellä oikein salailee. Peikkopoikien ei kuitenkaan kannata mennä liian lähelle, kun ei yhtään tiedä, mitä siellä juonitaan. Eiköhän asia jossain vaiheessa selviä.
VastaaPoistaTarkkana saavat peikkopojat olla, että eivät paljastu. Ja korvat tosi höröllä :)
Poistahyvänen aika,mitä tämä "värikäs porukka" ... suputtavat ?
VastaaPoista🙃🙂.Peikkopoikien tarkkailu...se jatkuu entistä tarkkaavaisempana,Hyvällä kuuloetäisyydellä?
t.Liisa
jk,olin Onni-Unelman 🥰 luona,..Siksi päivä myöhässä
Kyllä Onni-Unelman luo täytyy mennä. Blogeihin kerkiää myöhemminkin :) Ne voi lukea vähän viiveelläkin! Tarkkaavaisia peikot yrittävät kyllä olla.......:)
Poista